pátek 28. srpna 2015

Lilky z maminčiny zahrádky



Česnekové lilky s dressingem

Recept pochází z našeho nedělního vaření, ale dokonce i ti, co lilky nejedí, je jedli:-):


1 kg brambor
 lilky
2 česneky
rajčata
cibule
smetana
vejce
pepř
sůl
(tvrdý sýr)
                                       

Na dressing:

zakysaná smetana
bílý jogurt
česnek/pažitka




Brambory nakrájíme na plátky, cibuli a rajčata na kolečka, posolíme, popepříme a klademe do pekáče. Zalijeme smetanou. Na jemno utřeme česnek se solí - solí nešetříme, nebojte se, že přesolíte. Lilky nakrájíme též na plátky a potřeme je utřeným česnekem. Lilky klademe na brambory. Dáme péct do trouby. Před koncem pečení zalijeme rozšlehaným vejcem. Podle chuti zapékáme též se sýrem. Podáváme s vejcem uvařeným natvrdo, a dressingem. Ten připravíme tak, že utřený česnek či pažitku smícháme se zakysanou smetanou a bílým jogurtem a dosolíme.


A další úlovky ze zahrádky:






pátek 21. srpna 2015

DOBRÉ RÁNO Jižní Čechy! Dnes snídáme OSTRUŽINY!




Včera jsme zajely nasbírat pár ostružin a přivezly jsme docela slušný úlovek. A tak jsem se rozhodla
vyzkoušet dva druhy těsta na koláč- kynuté a nekynuté.

Nekynutý byl opravdu SKVĚLÝ! Kynutý vzhledově trochu šišatý, chuťově též SKVĚLÝ!

Ostružinový koláč - velmi rychlý a jednoduchý


přiměřeně ostružin
100 g    cukr krupice
125 g    másla
2           lžičky prášku do pečiva
2           vejce
170 ml  mléka
220 g    polohrubé mouky







Jak na to:


V míse smícháme mouku, prášek do pečiva a přidáme mléko, povolené máslo, vajíčka a nakonec očištěné ostružiny.

Můžeme těstem plnit formičky na muffiny, nebo nalít do jakékoliv - vymazané- formy. Vždy však plníme do 2/3 nádoby, neboť těsto nebude.

Vložíme do předehřáté trouby na 180 °C a pečeme přibližně 20 minut.

Ostružinový kynutý koláč


ostružiny smíchané s cukrem - klidně s větším množstvím
2 dl     oleje
500 g  hladké mouky
3         žloutky
60 g    cukr krystal
           kvasnice
250     ml mléka
špetku soli


Jak na to:

Jako první vytvoříme kvásek - smícháme kvasnice s trochou mouky, vlažného mléka a cukru (asi tak aby to naplnilo 2/3 hrnečku). A necháme vzejít na teplém místě. Vhodné je třeba topení, ale v létě topení netopí, takže musíte vynalézt jiné teplé místo. Až kvásek začne přetékat z hrnečku, řekněte HRNEČKU DOST!

A rychle utřeme žloutky s cukrem a olejem. Ještě než hrneček začne vařit tak, že kvásek začne kapat dolů z kuchyňské linky, dejte do mísy mouku, sůl a přetékající kvásek. Vložte utřené žloutky. Ručně vypracujte hladké těsto a dejte kynout.

Po vykynutí smíchejte s ostružinami. A zde u mě nastal jediný problém, neboť ostružiny těsto značně zvlhčily, takže se mi do trouby nepovedlo dát v příliš estetické podobě. Ale to ještě vymakám. Pokud byste někdo měli tipy, jak na to, napište do komentáře.

Nakonec pečte v troubě na 180 °C dokud to nebude upečené - poznáte tak, že do těsta strčíte špejli. Až se těsto na špejli přestane lepit, máte hotovo. Nechte vychladnout a až poté krájejte.

A můj výsledek? Tvarově trochu kreativní! Chuťově však perfektní!

neděle 16. srpna 2015

Špendlíková kořeněná marmeláda a šťáva


U jedné málo rušné silnice kousek od Římova u Českých Budějovic jsem našla růst spoustu keřů obsypanými špendlíky, neboli mirabelkami či myrabalány. Existuje spoustu druhů tohoto ovoce a jen málokdo dokáže tyto druhy ovoce rozeznat, tak jim prostě budu všem říkat špendlíky.

A tak jsem vyrazila s košíkem a pár kilo jsem si za pár minut natrhala. Jenže co s nimi? Z části jsem upekla koláč a z části jsem se rozhodla vyrobit špendlíkovou marmeládu.

A můj dojem? Marmeláda je řidší a trpčí, ale nic hrozného.

První várka marmelády se mi povedla trochu řidší, a tak jsem ji pojmenovala jako špendlíková šťáva. Pijeme ji zředěnou s vodou a je dobrá. Je to vlastně takový ,,špendlíkový džus"

Takto vypadá výsledek:














Recept:

Budete potřebovat:

špendlíky
vodu
1 kyselina citronová
badyán
mletá a celá skořice
hřebíček
2 Želírovací cukr 3:1
(rum)

Postup: 

Nejdříve dáme nevypeckované špendlíky do hrnce a rozmačkáme špendlíky rukou. Dále přidáme badyán, celou skořici a hřebíček. Dle potřeby přidáme velmi malé množství vody. S vodou opatrně, špendlíky mají dostatečné množství vody v sobě. Až se začnou oddělovat pecky a ovoce bude rozměklé, tak jej vyndáme a propasírujeme nejlépe přes cedník.

Vrátíme do hrnce a vaříme asi 5-7 minut. Na 3 kg špendlíkové kaše přidáme 2 želírovací cukry a 2 lžičky kyseliny citronové. Přidáme mletou skořici a rum dle chuti.

Hotovou marmeládu ihned plníme do čistých sklenic (nejlépe vypláchnutých i octem). Sklenice otočíme víčkem dolů. Marmeládu není třeba sterilizovat.

TIP: pokud se vám podaří řidší marmeláda, lze ji použít na přípravu alkoholických i nealkoholických nápojů.

TIP ŠPEDLÍKOVÝ KOKTEJL - do sklenice dáme řidší špendlíkovou marmeládu, led a jakýkoliv ,,tvrdý" alkohol, můžeme přidat třtinový cukr, ovoce...zkrátka cokoliv dle chuti.