sobota 13. února 2016

Kořenová zelenina je kámoš!


Mrkev, celer, petržel...tyto druhy patří mezi nejznámější kořenovou zeleninu. Kromě mrkve je těžké ji jíst prostě jen tak... respektive dá, ale asi byste si příliš nepochutnali! Takže jak na ní?




A přitom existuje tolik možností, co s z ní uvařit!

Mezi největší výhody kořenové zeleniny patří:

1. je zdravá - není nutno rozvádět, to asi všichni víte:-)

2. je levná!!!

3. má naprosté minimum kalorií!!!

4. pokud se správně připraví, je i výborná!

A zde je seznam 10 těch nejznámějších (i méně známých receptů):

1. mrkvový salát


Nadrobno nastrouhanou mrkev smícháte s trochou cukru a zakapete citronem. 



2. Kuřecí  či hovězí vývar se zeleninou

Kuřecí či hovězí maso a kosti vhodné na polévku pozvolna a dlouze povaříme. Až bude maso měkké a bude se samo oddělovat od kostí, vyndáme jej z vývaru. Maso obereme z kostí a nakonec přidáme zpět do polévky. 

Mezitím očistíme a nakrájíme kořenovou zeleninu na kousky. Někdo má rád kousky zeleniny menší, pak je dobré zeleninu nastrouhat. Pokud si přejete kousky větší, nakrájejte zeleninu na tak velké kousky, jak vám bude vyhovovat. Pro vylepšení chutě, přidáme pokrájenou cibuli. Zeleninu přidáme do vývaru a povaříme do měkka. 

Dochutíme pouze solí.

3. Pečená kořenová zelenina


Kořenovou zeleninu nakrájíme na na podobně velké kousky, spíše větší. Zeleninu vložíme do pekáče, či zapékací mísy. K zelenině můžete přimíchat bylinky dle chuti. Například rozmarýn, majoránku, provenzalské bylinky...zkrátka jaké vám chutnají. Pokud máte rádi  pikantnější jídla, přimíchejte nadrobno pokrájenou chilli papričku. Pro lepší upečení zeleniny přimíchejte trochu tuku, můžete si zvolit ze sádla, oleje, olivového oleje či z másla. Přidejte ještě pepř a osolte. Vložte do předehřáté trouby a pečte přibližně na 220 stupňů  necelou hodinu. Občas promíchejte.

Takto upravená zelenina je vhodná jako samostatné jídlo, či jako příloha. 

TIP: K zelenině přiložte brambory a pečte společně. 

4. Hranolky z kořenové zeleniny

Postupujte stejně jako v případě přípravy bramborových hranolek. Nejvhodnější je celer či petržel. 

 5. Grilovaná kořenová zelenina


Očištěnou kořenovou zeleninu pokrájíme na středně velké kousky. Posolíme, opepříme a vložíme na gril. Počkáme, až je zelenina měkká. 

TIP: k zelenině podávejte dresing připravený se zakysané smetany, utřeného česneku a soli. Zážitek bude nezapomenutelný.

6. Prostě svíčajda (svíčková)

Očistíme a nadrobno pokrájíme kořenovou zeleninu. Do hrnce dáme trochu sádla či oleje, až bude tuk rozpálený vložíme hovězí maso a prudce osmahneme ze všech stran. Následně vložíme kořenovou zeleninu a necháme též osmahnout. Přidáme nové koření, hřebíček a bobkový list a osolíme. Podlijeme trochou vody a necháme na mírném ohni dusit doměkka. Pokud máte možnost použijte tlakový hrnec. Počítejte na dušení delší dobu, může trvat i více jak jednu či dvě hodiny. Hodně záleží na vlastnostech zvoleného hovězího masa. 

Až bude maso měkké, vyjmeme jej. Zeleninu romixujeme. Pokud nemáme mixér, propasírujeme ji přes cedník. 

Zeleninu vrátíme do hrnce a přidáme sladkou smetanu, za stálého míchání přivedeme k varu. Zahustíme dle potřeby jíškou.  Zcela na závěr dochutíme solí a zakapeme citronem. Pozor, citron vymačkejte přes cedník, aby do omáčky nespadly semínka. 

Maso nakrájíme na plátky, položíme na talíř, přelijeme omáčkou a podáváme s knedlíkem, brusinkami a šlehačkou.

TIP: Pokud chcete dostat dietní verzi svíčkové, omáčku nezahušťujte! 

7. Kořenová zelenina na nudličky - s čímkoliv


Jedná se velice rychlé, zdravé  a kreativní jídlo. 

Zeleninu očistíme  a nakrájíme na slabé nudličky, či nastrouháme na struhadle na nejhrubší možnost. Na pánvičce rozpálíme tuk (sádlo, máslo, olej či olivový olej), přidáme kořenovou zeleninu.

Pokud nejste připraveni jíst bezmasé jídlo, zkrátka jakýkoliv vhodný druh masa nakrájejte na nudličky a osmahněte též na pánvičce. 

Na pánvičku k osmažené zelenině můžete přidat: vařenou rýži, těstoviny, ,,čínské" nudle (moje oblíbená varianta:-)), vařenou čočku, či další druhy potravin dle kreativity. 

8.  Celerová či mrkvová pomazánka


K pomazánce se hodí především celer či mrkev. Nadrobno nastrouhanou zeleninu smícháme nejlépe s kvalitním taveným sýrem (můžeme však přidat i zakysanou smetanu či hustý bílý jogurt). Osolíme a zakapeme citronem. Podáváme s pečivem.

9. Celerové řízky


Celer očistíme, nakrájíme na asi 1,5cm silné plátky a krátce povaříme. Dále postupujeme stejně jako u jiných řízků. Tedy, nejprve lehce osolíme z obou stran. Dále obalujeme - nejprve v mouce, následně v rozšlehaném vajíčku (můžeme do něj přidat trochu mléka) a nakonec ve strouhance. Smažíme.

Varianta pro děti: z plátků celeru vykrajujeme pomocí vykrajovátek tvary a následně obalujeme.

10. Mrkev na chroupání


Mrkev očistíme, nakrájíme na plátky a prostě chroupeme místo brambůrků:-)